Griegs a-mollkonsert

Arktisk Filharmoni
Billetter i salg 3. november kl. 12:00

Griegs a-mollkonsert

Ikonisk norsk musikk med Gimse og Røssland

 

Noen få musikkstykker er så ikoniske at du kjenner dem igjen nærmest idet du hører den første tonen. Griegs a-mollkonsert er et av disse.

 

På samme måte som folk over hele verden kjenner igjen Munchs Skrik, har Edvard Griegs eneste pianokonsert fått en helt spesiell status i kunst- og musikkhistorien. Ikke bare er stykket elsket over hele verden og blant de mest spilte solokonsertene i verden. Stykket har også fått en spesiell plass i populærkulturen – i alt fra klassiske britiske humorsketsjer til en rekke Hollywood- produksjoner. Stykket ble tidlig svært populært, og allerede i 1909 ble det spilt inn, som det aller første i verden.

Sammen med Arktisk Filharmoni og dirigent Julie Røssland får du høre Håvard Gimse som solist. Gimse er blant Skandinavias aller fremste pianister, kjent for en følsom og svært personlig spillestil. Langvarige samarbeid med alt fra Arve Tellefsen  til folkemusiker Knut Buen og jazzsaksofonist Bendik Hofseth vitner om en svært allsidig musiker. Samtidig som han jevnlig spiller på verdens mest prestisjefylte scener, har han gjennom hele  karrieren fortsatt å spille på små intime scener i alle hjørner av Norge.

Som en liten musikalsk aperitiff før pianokonsert-en får du høre et utdrag fra Geirr Tveits Hundrad Hardingtonar. Med inspirasjon fra folkemusikken i Hardanger, er musikken lett gjenkjennelig norsk, og samtidig med Tveitts særegne signatur.

Men norsk musikk er mer enn folketoner og  nasjonalromantikk. Etter pause får du høre Johan Svendsens første symfoni, med tydelig påvirkning også fra den store sentraleuropeiske symfonitradi- sjonen. Symfonien imponerte Edvard Grieg så mye at han trakk tilbake notene på sin egen symfoni som kom et par år tidligere, og ga dem påskriften «må aldrig opføres». I dag regnes Svendsen som den fremste symfonikeren av komponistene i den såkalte gullalderen i norsk musikk.

 

Den unge norske dirigenten Julie Røssland gjestet Arktisk Filharmoni under 17.mai konserten i Bodø i 2026, som del av det prestisjefylte talentprogram-met Opptakt. Som dirigent har hun jobbet aktivt med å løfte fram norsk musikk internasjonalt. Spesielt har hun fordypet seg i Tveitts hardingtone- suite, som vi får høre utdrag fra her. Ved å studere komponistens originalmanuskript og gjennom samarbeid med flere folkemusikere har hun laget en egen oppdatert utgave av notene, som er med å danne grunnlag for en tolkning som fremhever det folkemusikalske i verket ekstra tydelig.

 

Program:

Geirr Tveitt – Hundrad Hardingtonar, suite nr. 1 (utdrag)
Edvard Grieg – Klaverkonsert i a-moll

  • Pause –

Johan Svendsen – Symfoni nr. 1 i D-dur

Medvirkende:

Dirigent: Julie Røssland
Solist: Håvard Gimse, piano
Symfoniorkester

 

Torsdag 27. mai kl. 19.00
Tromsø Kulturhus, Hovedscenen

Fredag 28. mai kl. 19.00
Stormen Konserthus, Store Sal

 

Inngår i alle abonnementsseriene i Bodø

Inngår i alle abonnementsseriene i Tromsø

Praktisk informasjon